Spausdinti

Taupiau nei taupioji

Šviesos diodas (angl. LED – Light-emitting diode) - tai diodas, pritaikytas skleisti šviesą. Šviesos diodai naudoja 12 kartų mažiau energijos nei kaitrinės ir 3 kartus efektyvesni nei fluorescencinės lempos. Naujų šviesos diodų ilgaamžiškumas siekia 100 000 darbo valandų - penkis kartus daugiau nei taupiųjų lempučių. Šviesos diodai nemirga - nevargina akių. Šviesos dioduose nėra gyvsidabrio, todėl sumažėja pavojus užteršti aplinką šia pavojinga medžiaga ir tausojama gamta. Balti šviesos diodai būna šiltų (šviesa tokia pati, kokią esame įpratę matyti iš tradicinių kaitrinių lempučių) ir šaltų spalvų (lengvo mėlyno atspalvio). Šviesos diodai nereikalauja priežiūros. Dėl ekonomiškumo, ilgaamžiškumo, patvarumo ir ekologiškumo LED yra optimalus apšvietimo sprendimas.

Šviesos diodai skirtingai nei kaitinimo lemputės, vystėsi priešinga kryptimi - pradžioje tapę indikatoriais, vėliau evoliucionavo iki pilnaverčių šviestuvų . Tai pati moderniausia apšvietimo technologija. LED plėtrą skatina nuolatinis kainos mažėjimas ir efektyvumo didėjimas. Įvairių apribojimų įvedimas, nukreiptų prieš mažo efektyvumo šviesos šaltinius ir skatinančių efektyviau vartoti elektros energiją taip pat teigiamai įtakoja LED plėtrą. Pavyzdžiui, Europarlamento priimta direktyva 244/2009/ES, kurios tikslas palaipsniui pašalinti iš Europos Sąjungos rinkos kaitinimo ir mažo efektyvumo halogenines lempas.

LED pasižymi dideliu ekonomiškumu, ilgaamžiškumu, mechaniniu patvarumu bei ekologiniu saugumu. Naujausi LED išspinduliuoja iki 200 liumenų į vatą (lm/W), tačiau šiandien rinkoje labiausiai paplitę 50-90 lm/W efektyvumo LED. Skirtingai nei kaitrinė ar liuminescencinė lempa, LED elektros srovę tiesiogiai keičia į spinduliuojamą šviesą, teoriškai tokį pakeitimą įmanoma atlikti beveik be nuostolių. LED spinduliuoja siauro spektro šviesą - spinduliuojama švari šviesa, kurią ypač vertina dizaineriai. Dėl nesudėtingo valdymo, spalvų ir švietimo kampų įvairovės, LED naudojami srityse, kuriose kitų šviesos šaltinių naudoti neįmanoma arba neapsimoka. LED plačiai naudojami pašvietimo ar šviesos dinaminėse sistemose, architektūriniame ir interjero apšvietime, informaciniuose ekranuose.

LED lemputė yra ekonomiškesnė ir praktiškesnė nei įprastos kaitrinės bei taupiosios, kadangi LED lemputė didžiąją elektros energijos dalį paverčia šviesa, kai tuo tarpu kaitrinė lemputė didžiąją energijos dalį skiria šilumai, o mažesnę - šviesai (apytiksliai 20%). Pavyzdžiui, 6W plačiai pardavinėjamas LED kokybiškai pakeičia 60W kaitrinę lemputę, 30W halogeninę lemputę arba 11W taupiąją (liuminescencinę) lemputę. Pasikeitę kaitrines lemputes į LED galite 10 kartų sumažinti išlaidas apšvietimui vien dėl elektros suvartojimo, kuri nuolat brangsta. LED reikiamą šviesos intensyvumą pasiekia akimirksniu, todėl taupomas laikas ir elektros energija, nes šilimo metu taupios ar kitos plačiai naudojamos lemputės suvartoja ypač daug elektros energijos.

Ilgaamžiškumas yra svarbus LED privalumas, nes kokybiški LED gaminiai šviečia virš 50000 valandų, o labai palankiomis sąlygomis švietimo laikas gali siekti ir 100000 valandų. Tai patys ilgaamžiškiausi šviestuvai. LED švietimo laiką, kaip ir visos elektronikos darbo laiką, labiausiai trumpina aukšta temperatūra, dažniausiai to priežastimi būna prastas aušinimas, neteisingas srovės režimas ir netinkamos aplinkos sąlygos. Net pasibaigus LED veikimo laikui šviestuvas švies, nes LED veikimo laikas skaičiuojamas iki momento,kai šviesos intensyvumas sumažėja 20%, kartais 50%. Naudodami LED apšvietimą jūs sutaupote lėšas priežiūrai, tai ypač aktualu ten, kur sunku pakeisti perdegusį šviesos šaltinį (aukštos lubos, lauko žibintai), arba būtinas nuolatinis geras apšvietimas, pavyzdžiui operacinėse ar apsaugos zonose.

Kitas LED šviestuvų privalumas yra patvarumas – LED neturi stiklinių kolbų, kaitinimo siūlų, todėl jie yra tvirtesni ir patikimesni nei kiti plačiai vartojami šviesos šaltiniai. LED švietimo trukmė nepriklauso nuo įjungimų ir išjungimų skaičiaus, nereikia laukti kol sušils kaip taupioji lemputė ar pamirkčiojusi įsižiebs kaip liuminescencinė lempa. LED atsparūs vibracijai ir smūgiams priešingai nei halogeninės, kaitrinės ar liuminescencinės lempos.

LED nespinduliuoja ultravioletinių ir infraraudonųjų spindulių, nebent specialiai šiam bangų diapazonui būtų pagaminti. Naudojant LED apšvietimą nėra pavojaus netyčiniam aplinkos užteršimui, nes LED nedūžta. Dužus taupiai lemputei galite ne tik susipjaustyti, bet ir užteršti aplinką gyvsidabriu. Dužę stiklai ir gyvsidabris ypač didelį pavojų kelia vaikams. Gyvsidabris labai apsunkina utilizavimo procesą. LED nekenkia sveikatai - nemirga kaip taupiosios lempos, todėl nevargina akių ir sukuria komfortiškesnę darbo aplinką. Jei abejojate, kad jūsų naudojamos liuminescencinės lempos mirksi, pažiūrėkite į jas per mobiliojo telefono kamerą ir pamatysite mirgėjimą, tokioje aplinkoje greitai įskausta akis, šis mirgėjimas skatina migreninius galvos skausmus ir epilepsijos priepuolius.

LED šviestuvai vartoja labai mažai elektros energijos, todėl juos naudojant sumažėja išlaidos apšvietimui. Pažvelgus globaliau, mažindami savo išlaidas, mažinate į atmosferą išmetamo anglies dvideginio kiekį (Lietuvoje norint pagaminti 1kWh elektros energijos į atmosferą išmetama apie 0,5 kilogramo anglies dvideginio). Naudojant LED neteršiama aplinka gyvsidabriu, nesukeliamas pavojus užteršti savo namus ar darbo aplinką šia pavojinga medžiaga. Dėl LED ilgaamžiškumo ilgą laiką nereikia jų keisti, todėl mažiau sunaudojama gamtos išteklių jiems gaminti, mažiau šiukšlinama aplinka nebetinkamais apšvietimo elementais.

LED yra ekonomiškiausia ir „žaliausia" apšvietimo technologija.

  • logo arevita jb
  • logo lumo jb
  • logo enim jb
  • logo ledigma jb
  • logo ltlab jb
  • logo lumilita jb