Spausdinti

Kaip LED lempos gali padidinti apšviestumą?

Visa iš LED išgaunama šviesa yra kryptinga ir sukuria didesnį apšviestumą. Negana to, palyginus su natrio lempomis, LED turi gerokai didesnį spalvų perteikimo indeksą CRI (color rendering index).
Kaitrinės lemputės CRI yra 100. Kasdieniam apšvietimui pakanka 75-100 CRI. Jei CRI mažiau nei 55, apšviestumas prastas. Kai aplinka apšviesta aukštą CRI turinčiu šviesos šaltiniu, daiktų paviršių žmogaus akis mato ryškiau.

Pažvelkime į akį ir tai, kaip ji mato šviesą:

akis

 

Akies tinklainėje yra dvi dalys: priekinė, šviesai nejautri , ir galinė - reginė tinklainės dalis. Tinklainę sudaro du skirtingi sluoksniai: išorinis pigmentinis ir vidinis smegeninis. Pastarajame išsidėsto šviesai jautrios ląstelės – lazdelės ir kolbelės. Jose šviesos bangų dirgikliai virsta nerviniais impulsais. Lazdelių yra daugiau, jos išsisklaidę po visą tinklainę. Kolbelių yra mažiau, jos susitelkę centrinėje tinklainės dalyje. Kolbelės suvokia tik ryškią šviesą, padeda skirti smukias detales ir spalvas. Lazdelės pritaikytos matyti tamsoje, tuo metu spalvų nematome, įžiūrime tik objekto formą. Dėl kolbelių veiklos sutrikimo žmogus gali neskirti vienos ar kelių spalvų (ši liga vadinama daltonizmu). Arti tinklainės geometrinio centro yra iškilimas – regos nervo diskas. Pro jį į tinklainę įeina ir išeina kraujagyslės bei nervai. Šioje vietoje nėra šviesai jautrių receptorių, todėl ši sritis vadinama akląja dėme. Netoli jos yra jautriausia tinklainės vieta – geltonoji dėmė. Ji sudaryta tik iš kolbelių, čia didžiausia tinklainės skiriamoji geba, daiktai matomi ryškiausiai. Mūsų žvilgsnis nukreipiamas taip, kad stebimo objekto atvaizdas atsidurtų geltonojoje dėmėje. Nuo objekto einantys spinduliai lūžta akies audiniuose ir geltonojoje dėmėje susidaro apverstas objekto atvaizdas. Abiejų akių tinklainėje susidarę atvaizdai šiek tiek skiriasi, kadangi kiekviena akimi objektą matome šiek tiek kitu kampu.
Šviesos intensyvumą mes matuojame prietaisu, kuris rodo liumenus. Tačiau žmogaus matymas yra sudėtingesnis. Yra dieninis (fotopinis) ir naktinis (skotopinis) matymas. Prieblandoje (kuri dažnai pasitaiko gatvėse ir tam tikrose zonose namuose) matymas yra mezopinis. Įprastai mes matuojame liumenus fotopinio matymo sąlygomis, t.y. neatsižvelgdami į žmogaus matymo ypatumus skirtingo apšvietimo aplinkybėmis. Lawrence Berkley laboratorijos (JAV) mokslininkai sutelkė dėmesį į skotopinio matymo savybes. Jie pasiūlė atsižvelgti į faktorių, kurį pavadino S/P (scotopic-to-photopic) koeficientu. Šis koeficientas padeda konvertuoti tradicinius liumenus į liumenus, kuriuos akies vyzdys suvokia mezopinio matymo sąlygomis, ir leidžia tiksliau įvertinti apšviestumą.

Palyginkime vaizdą, matomą skirtingo apšviestumo sąlygomis:

geles

O štai kaip konvertuojami liumenai:

Vyzdžio liumenai=fotopiniai liumenai* [S/P] 0.62

  • logo arevita jb
  • logo lumo jb
  • logo enim jb
  • logo ledigma jb
  • logo ltlab jb
  • logo lumilita jb